Toz Toplama Sistemi

Toz Toplama Sistemleri; ilaç, ambalaj, metal işleme, gıd, seramik tesisleri, plastik, lastik imalatı, temizlik kâğıdı imalatları v.b gibi tüm endüstriyel tesislerde ortaya çıkan insan sağlığına zarar veren tozların merkezi bir yerde toplanması işlemidir.

İmalat faaliyetlerinde ortaya çıkan ve istemeyen tozun cinsine, yapısında, tanecik boyutuna, kütlesel ağırlığına bağlı olarak uygun bir filtre seçimi yapılmalıdır. Yağ dumanı filtresi ile prosese özel üretilen filtrelerden en uygun olanı seçilerek, projelendirme ve uygulama ile beraber maksimum verimlilikte tozsuzlaştırma sağlanmaktadır.

Firmamız, toz toplama sistemleri konusunda uzman, teknolojik imalat, profesyonel tasarım, verimlilik çalışması ve sarf olan tüm malzemelerin tedarik işlemleri, bakım ve onarım uzman hizmet vermektedir.

Toz Toplama Sistemi Nedir?

Metal işleme, plastik, gıda, ambalaj, ilaç, lastik üretimi, temizlik kağıdı, seramik tesisleri ve diğer kağıt imalatları, demir çelik ve çimento üretimi ile uğraşan endüstriyel tesislerinde prosesten çıkacak olan zararlı tozların lokal veya merkezi bir şekilde bir ünite de toplanması işlemlerinin tümü toz toplama sistemi denmektedir.

Toz Toplama Sistemi Nasıl Çalışır?

Üretim faaliyet alanlarında ortaya çıkacak olan ve ortamlardan uzaklaştırılması gereken tozun cinsine, yapısına, tanecik boyutuna, toz yoğunluğuna ve kütlesel ağırlığına bağlı olarak bir filtre seçme işlemi gerçekleştirilir. Bu kapsamda mobil filtre, titreşim motorlu filtre, yağ buharı filtresi, yağ dumanı filtresi, sulu filtre, siklon filtre ve prosese özel imal edilmiş filtrelerden en uygununu seçerek doğru mühendislik tasarımı ile projelendirerek ve uygulayarak maksimum verimlilikte toz toplama işlemi sağlanmaktadır.

Toz Toplama Sistemi Nerede Kullanılır?

Toz toplama sistemi genellikle endüstride kullanılırlar. İnsan hareketleri ve makinelerin çalışması ile ciddi miktarda toz oluşur ve bu oluşan toz ve kir insan sağlığını kritik derecede tehdit etmektedir. Çalışanlara daha verimli bir çalışma ortamı sağlanabilmesi için toz toplama sistemlerinin mutlaka kurulması gerekmektedir.

Toz toplama sistemi ile yapılmış olan bir işin sonucunda ortamda meydana gelen toz ve kir ortama yayılmadan önce oluşma noktalarından emilerek dışarıya ya da toz toplama tanklarına aktarılır. Böylece çalışanların solumuş oldukları hava sağlıklı ve temiz olur. Büyük ölçeklik endüstriyel tesislerde tanklarda toplanan tozlar buradan tanker aracılığı ile tahliye edilir.

Fiyat Teklifi Al